Śnieżna zimowa sesja to jedno z najlepszych przeżyć pod kątem fotografii. Przed Tobą kilka wskazówek, dzięki którym Twoja śnieżna zimowa sesja wyjdzie zjawiskowo!

Kontrast
Postawmy sprawę jasno – mamy przed sobą połacie białego puchu, na którym musimy umieścić obiekt (w tym przypadku modelkę) w taki sposób, aby wyglądała kontrastowo na jego tle. W tym wypadku zdecydowaliśmy się na ciemną stylizację, aby jak najmocniej podkreślić walory modelki.
Dodatkowym zabiegiem było ściągniecie kurtki i rękawiczek przez modelkę. Dzięki temu odbiorca zdjęcia doznaje dodatkowych emocji, gdyż jest to niecodzienny widok, aby dostrzec drugą osobę w kusym ubiorze w taką pogodę.
Nie jest to jednak konieczne. Jeśli kompozycja ubioru będzie sama w sobie robiła wrażenie i dobrze kontrastowała na tle śniegu, wtedy ściąganie z siebie ciuchów nie jest konieczne. Dbajcie o zdrowie!
Ostrość
Dzięki temu, że śnieg bardzo mocno odbija promienie słoneczne, my możemy skorzystać z dobrego oświetlenia scenerii, a co za tym idzie, dobrej ostrości na zdjęciach. Warto w tym przypadku zamknąć mocniej, niż zwykle przysłonę, aby jak najmocniej złapać focus.
Dzięki temu zmniejszymy również liczbę prześwietlonych miejsc na zdjęciu, których chcemy unikać. Zalecam fotografowanie w formacie RAW przy każdej możliwej okazji, ale niekiedy nawet zdjęcia w formacie surowym (raw) są nie do odzyskania pod kątem białych plam. Pamiętaj, że śnieg bardzo mocno odbija światło, dlatego bacznie zwracaj uwagę na prześwietlenia obrazu!


Śnieżna zimowa sesja
Dodaj jej trochę życia!
Dzięki temu, że mamy zapewnione dobre oświetlenie, które jedynie polepsza ostrość naszych zdjęć, możemy spróbować dodać trochę życia do naszych fotografii i pobawić się konwencją. Skróć czas naświetlania zdjęcia, aby złapać jak najwięcej szczegółów w ruchu. Padający śnieg zdecydowanie doda głębi do finalnej pracy, a jednocześnie zdjęcia, na których coś się dzieje, na dłużej przyciągają uwagę odbiorców. Rzucanie śniegiem dozwolone, tylko uważajcie na sprzęt!
Wykorzystaj pogodę
flary świetle
Dzięki ostremu, naturalnemu światłu możemy spróbować rzucić trochę promieni na krawędzie obiektu, który fotografujemy. Dzięki takiemu zabiegowi nasza praca otrzymuje delikatnie bajkowy wydźwięk i kształty naszej modelki pięknie kontrastują na tle śniegu.
Aby jeszcze mocniej wykorzystać pogodę, spróbuj zaplanować sesję w Złotą Godzinę, dzięki temu uzyskasz najatrakcyjniejsze naturalne światło w ciągu dnia.
Możesz skorzystać z aplikacji, które Ci w tym pomogą:
iOS
Android
Online


Fotografuj z daleka
Śnieżna sesja to nie tylko zbliżenia na płatki śniegu, ale również wykorzystanie pięknych krajobrazów. W tym przypadku starałem się umieścić modelkę na tle głębokich ścieżek w lesie. Dodatkowo brałem pod uwagę gałęzie za jej plecami, aby przypadkowo jedna z nich nie wyrastała np. z jej głowy, co w finalnej pracy wyglądałoby dość dziwnie.
Dzięki fotografowaniu z daleka masz dodatkowo możliwość wybrania kadru zza obiektu. Taka forma fotografii przede wszystkim dodaje głębi do całej pracy, pod kątem rozmycia wielu elementów, ale również sprawia wrażenie, jakoby odbiorca zdjęcia był cichym obserwatorem, który jedynie dostrzega piękno tego, co ma przed oczami, ale nie ingeruje w nie.
Fotografuj z bliska
Oprócz fotografowania pięknych, śnieżnych krajobrazów, spróbuj wykorzystać ujęcia z bliska. Śnieżna zimowa sesja to przede wszystkim szansa na piękne i ostre portrety. Pamiętaj jednak, by najpierw wybrać scenerię, a następnie polecić modelce zdjąć kurtkę!


Balans bieli
to Twój dobry przyjaciel
Kiedy dzieci rysują śnieg, to zazwyczaj wykorzystują to tego niebieskie kredki. W tym przypadku jednak chcemy, aby w naszej pracy niebieski był jedynie dodatkiem, a śnieg nabrał bardziej ciepłej, jasnej barwy. Taki zabieg pozwoli zbliżyć się do rzeczywistego obrazu, który widzimy podczas robienia zdjęć.
Automatyczny balans bieli w aparacie zapewne wskoczy na mocno niebieskie barwy, dlatego uważaj na to i zalecam, skorzystaj z manualnego ustawienia. Ustaw go na cieplejsze tonacje, a Twoje zdjęcia nabiorą idealnego balansu.
Śnieżna zimowa sesja jest super,
ale Uważaj na sprzęt!
Zbyt intensywne zimno szkodzi nie tylko nam, ale również potrafi uszkodzić sprzęt. Nie ma nic gorszego, niż kondensacja wody w obiektywie lub wewnątrz body aparatu. Oczywiście można tutaj polemizować, gdyż wiele producentów nowszych aparatów zarzeka się, że im zimno nie straszne, jednak ja wolę dmuchać na zimne i nie ryzykować.
Zalecam, aby podczas sesji:
- Uważać na zachlapania i zasypania w śniegu. Nawet niewielka ilość puchu pod wpływem temperatury potrafi uszkodzić nasz sprzęt.
- Nie otwierać gniazda z kartą i reszty podatnych na zabrudzenie wejść.
- Nie zmieniać obiektywu w terenie, najlepiej zrobić to w bezpiecznych warunkach.
- Sprzęt transportować np. w plecaku lub torbie, aby zminimalizować ryzyko
A po sesji:
- Zostawić aparat na minimum godzinę w torbie/plecaku, w którym go nosiliśmy na zewnątrz. Niech na spokojnie nabierze pokojowej temperatury i nic wewnątrz się nie skropli.
- Nie wyciągaj karty. Jej też daj odsapnąć na pewien czas, aby zminimalizować możliwe uszkodzenie nośnika
- Nie usuwaj zdjęć, które na ekranie LCD aparatu wyglądają na pierwszy rzut oka źle. Zrobisz to na komputerze, w większym rozmiarze, bo może się okazać, że usuniesz coś bardzo cennego!
Śnieżna zimowa sesja
Zobacz, jak robią to inni ?
Zanim wybierzesz się na śnieżną, zimową sesję zobacz, jak robią to inni, aby nabrać pomysłów i inspiracji. Warto zerknąć na hashtag związany z sesją, którą chcesz wykonać np. na Instagramie lub na BeHance. Jeśli jesteś początkującą osobą w tej dziedzinie, to nie ma nic złego, jeśli spróbujesz odwzorować czyjąś dobrą pracę. Dopiero się uczysz, więc ucz się od najlepszych. Zawsze postaraj się jednak dodać coś od siebie, gdyż to kształtuje Twój styl fotografowania i przyda się w przyszłości. Kombinuj, wykorzystuj okazję i baw się swoją pasją!
Pochwal się swoją pracą!
Jeśli wymienione powyżej wskazówki pomogły Ci osiągnąć wyczekiwany efekt, to śmiało pochwal się nimi i wyślij mi np. na Instagramie – klik
Będę czuł się spełniony, że komuś pomogła moja wiedza! Powodzenia w fotografowaniu!