Okładka płyty – bez tego się nie obejdzie przy dystrybucji muzyki w Internecie.
Okładka albumu
Czy to ważne?
Jak sugerują prawa fizyki – zobaczysz rzeczy, zanim je usłyszysz.
Nie inaczej jest w przypadku słuchania albumu lub piosenki, ponieważ najczęściej, zanim naciśniesz play, pierwszą rzeczą, która przyciągnie Twoją uwagę, jest towarzysząca jej okładka.
W tym artykule omówię związek między muzyką a dziełem sztuki, szczegółowo opisując jego znaczenie w podnoszeniu doświadczenia słuchacza, a także, jak zmieniła się grafika i będzie się zmieniać w erze cyfrowej.
ZOBACZ, jak wyglądają okładki płyt tych, którzy są w TOP liście najlepiej sprzedających się CD.
Związek między grafiką okładki a muzyką
Choć może się wydawać, że album skupia się wyłącznie na samej muzyce, grafika, która go zdobi, jest w zasadzie odpowiednikiem przedniej okładki książki. W rezultacie okładki i muzyka idą w parze. Teledyski są integralną częścią przemysłu muzycznego, i to samo dotyczy grafiki Twojego ulubionego albumu, EP-ki lub piosenki. Ta grafika służy jako portal do tego, czego słuchacz może oczekiwać po albumie, a nawet jaka muzyka kryje się za kreatywnością przelaną w formie graficznej.
Mocne okładki albumów stanowią oświadczenie i pewien przekaz, ponieważ w końcu są okazją, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie.
Użycie jednego koloru może wystarczyć do wywołania określonego uczucia lub emocji. W dzisiejszych czasach, dzięki takim skokom technologicznym, twórcy płyt są w stanie wyprodukować kalejdoskop winyli we wszystkich kolorach i wzorach. W ten sposób sam fizyczny winyl staje się częścią dzieła sztuki, a z kolei częścią kolektywnego doświadczenia muzycznego.
Szukasz większej dawki informacji o grafice? Kliknij!

Ewolucja grafiki
Przed internetem muzykę można było kupić tylko w formacie fizycznym, dlatego opakowanie i prezentacja albumu miały zasadnicze znaczenie dla zapewnienia sukcesu komercyjnego. Zachęcały słuchaczy do wybrania ich z półki, by najpierw podziwiać grafikę i ostatecznie kupić płytę.
Obecnie okładki albumów i singli pojawiają się jako małe kwadraty w naszych bibliotekach muzycznych i serwisach streaming-owych.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat grafiki? KLIKNIJ!
Czy nadal potrzebujemy okładek albumów?
Muzyka to nie tylko wrażenia słuchowe. To wielozmysłowy romans, który wyzwala wszelkiego rodzaju uczucia i emocje. Słuchając muzyki, chcemy poczuć pewien sposób, aby zostać przeniesionym w zupełnie inne miejsce, a grafika albumu może w tym pomóc.
Wrażenie dotyku również poprawia wrażenia słuchowe. Pomimo niedawnego wzrostu liczby serwisów streaming-owych, sprzedaż płyt winylowych w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła, co dało artystom swobodę pracy na większej powierzchni.
Niezależnie od tego, czy jest coś wyjątkowego i osobistego w umieszczaniu 24 cm winylu na gramofonie i słuchaniu albumu, mając pod ręką jego opakowanie okraszone ciekawą grafiką, to okładka jest równie ważnym elementem muzycznym.

Mimo że okładki albumów są teraz (głównie) zmniejszone do małych kafelków na naszych ekranach, wciąż jest to tak ważny aspekt.
Tak więc, aby odpowiedzieć na pytanie, czy nadal potrzebujemy okładki albumów, pozostawiam Ci myśl: wyobraź sobie, jak by to było, gdyby wszystkie płyty CD, winyle, albumy cyfrowe, które posiadasz, nie miałyby żadnej grafiki.
Aby dystrybuować muzykę do sklepów cyfrowych i serwisów streaming-owych, potrzebujesz kilku rzeczy: plików audio, metadanych (tytuł albumu, tytuły utworów, nazwiska wykonawców, data wydania itp.) oraz okładki utworu (lub całej płyty). Te wymagane komponenty muszą odpowiadać specyfikacjom przechowywania.
Szukasz dawki wiedzy o marketingu online? Sprawdź!
Okładka płyty – jaki format?
Każdy serwis, dzięki któremu możesz dystrybuować swoją muzykę światu, wymaga zazwyczaj kilku charakterystycznych elementów, ale są aspekty, które są niezmienne i warto o nie zadbać, by okładka płyty pasowała idealnie w wielu miejscach jednocześnie.
Proporcje i rozdzielczość
Proporcje i rozdzielczość to kwestia największej wagi. Preferowane są oczywiście kwadratowe grafiki (1:1), najlepiej w rozmiarze 1400 × 1400 px lub większym. Im więcej pikseli, tym lepsza jakość, lecz nie zawsze jest to potrzebne, gdyż w większości przypadków okładki wyświetlane są w pomniejszonych formatach.
Format zapisu
Okładka płyty powinna zostać zapisana w formacie .jpg lub .png Zwróć uwagę na procent jakości, przy zapisie grafiki w .jpg, aby uzyskać najmniejszy procent kompresji i najlepszą jakość. Przy formacie .png pamiętaj, że przezroczyste miejsca zostaną wypełnione czarnym kolorem.
Tryb zapisu kolorów
Z racji tego, że mówimy tu o okładce przeznaczonej do dystrybucji w wersji cyfrowej, preferowany tryb kolorystyczny to RGB. Jeśli okładka ma trafić do druku ustaw CMYK, bo inaczej drukarnia nie ogarnie tematu i będziesz odbierać telefony o 23:30.
Jak stworzyć okładkę płyty lub piosenki?
Jeśli temat grafiki jest Ci zupełnie obcy, ale chcesz spróbować swoich sił, by wyrazić siebie poprzez okładkę własnego autorstwa, to jednym z najlepszych darmowych narzędzi do tworzenia grafik jest Canva – bardzo intuicyjna i polecana dla wszystkich początkujących.
Potrzebujesz okładki płyty?
Sprawdź moje portfolio graficzne lub przejdź bezpośrednio DO KONTAKTU.