Jak uczyć się szybciej? Nauka uczenia się.
Wiele bym dał, by przeczytać coś takiego parę lat temu, jak jeszcze byłem w szkole. Ludziom od wielu lat powtarzane jest, że najlepszą metodą na nauczenie się czegoś jest “wykucie tego na blachę”. W niektórych przypadkach jest to efektowne. Na przykład języka nie nauczysz się bez “wkucia” słówek na pamięć. Jednak poza nauką języków w życiu musimy nabyć wiedzę na przeróżne tematy. Niekiedy na takie, których zgłębianie będzie przyprawiało nas o mdłości na samą myśl. W tym artykule postaram się przedstawić Ci kilka przydatnych trików, jak uczyć się szybciej oraz efektywniej i na co należy zwracać uwagę przy następnych sesjach zgłębiania wiedzy. Mi pomagają, Tobie zapewne też zaczną!
Jak uczyć się szybciej? Kluczem jest nasz umysł!
- Najważniejsze podczas szybkiego i efektywnego uczenia się jest to, żeby nie uczyć się względem schematu. Nie potrzebujemy pamiętać ułożenia naszych notatek w zeszycie, tylko tego, co chcą nam one przekazać. Wiele moich znajomych podczas nauki słówek na język angielski powtarzało w kółko tę samą notatkę, słowo w słowo. Próbowali zakuć wszystko, tak jak to sobie napisali. To błąd! Uczyli się oni wyłącznie schematu ułożenia słów w notatce. Pamiętaj, by podczas nauki przeskakiwać między tematami. Nie czytaj całej listy po kolei. Przejdź z punktu 1 do punktu 12. Naucz się tego, co każdy podpunkt znaczy, nie tego, w jakiej kolejności zostały ułożone.
- Najbardziej efektywną metodą nauki dla naszego umysłu jest kojarzenie. W naszym życiu dzieją się rzeczy, o których nigdy nie zapomnimy. Są to wspomnienia, które pamiętamy w najdokładniejszych szczegółach. Wiemy, jaka była wtedy pogoda, lub w co był ubrany nasz rozmówca. Tak właśnie działa kojarzenie. Możemy to wykorzystać podczas nauki. Spróbuj kojarzyć kolor koszulki, którą masz na sobie z danym tematem. Złap się za palec, czytając o danej dziedzinie. Może to brzmieć dziwnie, ale może pomóc.
- Zapisuj podobne do siebie terminy tym samym kolorem. Jesteśmy zazwyczaj wzrokowcami, więc kojarzenie kolorów na pewno się przyda.
- Żuj gumę podczas nauki, jak i podczas sprawdzianów. Nasz umysł zapamiętuje nie tylko potoki wyrazów, ale również inne bodźce, a nie ma nic lepszego do zapamiętania, niż ulubiony smak gumy do żucia.
- Humor również jest bardzo istotny! Jeśli będziemy umieć skojarzyć swoje notatki z czymś zabawnym, na pewno przyniesie to o wiele lepsze efekty, niż nudne wkuwanie.
- Kiedy zakończyć naukę? Spróbuj wytłumaczyć dla siebie terminy, które właśnie przyswajasz. Jeśli będziesz w stanie w miarę dokładnie wszystko wytłumaczyć sobie, bratu, mamie, koledze, oznacza to, że opisanie tego na sprawdzianie również nie będzie stanowić problemu. Póki czegoś nie jesteś w stanie wyjaśnić, oznacza to, że tego nie rozumiesz.

Jak uczyć się szybciej? Odpowiedzią jest równowaga między umysłem a ciałem.
Trenując mózg, nie możesz zapomnieć o ciele. Oprócz rozwoju umysłowego, moralnego i estetycznego liczy się również kondycja fizyczna. Równowaga między aspektami naszego umysłu, a naszego ciała nazywana była w starożytnych Atenach kalokagatią. Setki lat temu ludzie już wiedzieli, żeby pielęgnować się zarówno duchowo, jak i zewnętrznie.

- Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Po kilku godzinnej sesji nauki zrób sobie przerwę i… trochę poćwicz! Zrób parę przysiadów, pompek. Podgrzej trochę temperaturę swojego organizmu. Uaktywni to proces zapamiętywania. Wywodzi się to jeszcze z czasów, kiedy biegaliśmy między chaszczami po lasach. Człowiek musiał zapamiętać sytuacje, w których jego organizm był zmuszony do wysiłku. Mogło to być polowanie lub ucieczka. Nasz mózg musiał zapamiętać, jak usprawnić pogoń za zwierzyną lub nie ryzykować własnym życiem.
- Tak jak podczas treningu siłowego, tak również podczas nauki pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Nasze ciało składa się w większości z wody, a jej ubytek może mieć bardzo negatywne skutki.
- Nie przemęczaj się. Na pewno większość czytelników w tym momencie ucieszyła się, czytając tę poradę, ale… Przerwy są istotne podczas nauki. Kiedy masz przed sobą książkę, postaraj się, aby wszystkie bodźce wokół Ci nie przeszkadzały. Przede wszystkim wyłącz tę kartę z Facebookiem i przestań scrollować memy. Skoncentruj się na nauce na porządne 25 min, a następnie odpocznij chwilę.
- Skoro już mowa o robieniu sobie krótkich przerw, warto również wspomnieć o tych najważniejszych, a mianowicie o śnie. Jest to najbardziej istotna dla nas przerwa. To właśnie podczas snu organizm regeneruje się najszybciej. Można ten proces porównać do zapisu stanu gry, kiedy to po długiej wędrówce klikamy w końcu “save”. Kiedy śpimy, wiedza, którą przyswajaliśmy w ciągu dnia, zostaje “zapisana” w naszym mózgu. Dodatkowo cały organizm odpoczywa i się regeneruje. Dobrej jakości sen to podstawa przy nauce wymagającego materiału.
Musisz również pamiętać, że na każdego człowieka działają różne czynniki. Pod wieloma względami jesteśmy bardzo podobni, ale nie tacy sami. Jedna osoba będzie potrzebować 10 h snu, a ktoś inny tylko 8 h. Dostosuj wszystkie, wymienione tu podpunkty pod siebie i zobacz, co będzie działało w Twoim przypadku najlepiej. Nigdy nie jest za późno na naukę czegoś nowego. Nie szukaj wymówek.
Zacznij od dziś i pochwal się w komentarzu, jaką metodę Ty stosujesz podczas nauki?